W świecie dzieci
Home
 

100 sposobów na wyleczenie uporczywych wad mówienia u dzieci

Wady wymowy są dolegliwością stosunkowo często spotykaną, również obecnie. Wady tego rodzaju są bardzo zróżnicowane i wynikają z rozmaitych czynników. Niekiedy zdarza się przykładowo, że w określonej rodzinie konkretna wada zdarza się często. Nie każdy jednak wie, że większa część zjawisk tego typu jest do wyleczenia, a pozbywanie się ich zazwyczaj nie zajmuje długiego czasu. Ważne jest przede wszystkim to, by wadę wcześnie rozpoznać i nie ignorować jej. W dzisiejszych czasach bowiem niezwykle często obserwuje się osoby, które są dorosłe i posiadają zaniedbane wady wymowy.

Dziewczynka w sukience
Źródło: szerszenska.com

Wielu z nich w wieku dorosłym nie da się już wyeliminować. Jedną z charakterystycznych dolegliwości zaliczanych do wad wymowy jest jąkanie się (sporo więcej zobaczysz na tej stronie). Ta dolegliwość pojawia się jednak zwykle z całkowicie innych powodów niż pozostałe, które często ma się od urodzenia.

Wady o podłożu psychologicznymIstnieje pewna grupa wad wymowy, których przyczyn należy upatrywać w sferze psychicznej człowieka. U dzieci podłożem bywają różnorodne zaburzenia wynikające z ciężkich przeżyć, jak również z cech takich jak nieśmiałość i mieumiejętność dostosowania. Jednym z najbardziej typowych objawów tego rodzaju jest jąkanie się. Pojawia się ono zazwyczaj u najmłodszych, choć zdarzają się także jąkające się osoby dorosłe.

Reedukacja żywieniowa w szkołach
Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR

Polega to na niemożności wymówienia od razu całego słowa lub zdania, często także na „połykaniu” niektórych liter czy całych sylab. Jąkające się dzieci zazwyczaj charakteryzują się podwyższonym poziomem nieśmiałości. Źródłem jąkania mogą być także kłopoty w szkole czy w domu. Bywają to również dzieci, które cierpią na różnorodne lęki.

Leczenie
Zdecydowana większość wad wymowy usuwana jest przez specjalistę logopedę. Specjaliści ci działają w gabinetach prywatnych lub w ramach specjalistycznych poradni. Dziecko z wadą wymowy po udaniu się do specjalisty w większości przypadków dostaje zestaw specjalnych ćwiczeń, dzięki którym po pewnym czasie wada ustąpi. Ćwiczenia te bardzo często polegają przykładowo na powtarzaniu rozmaitych zbitek liter i słów. Odmiennie rzecz się ma z jąkaniem. Leczenie jąkania (sprawdź na stronie), jako zaburzenia o charakterze psychologicznym, odbywa się w każdym przypadku w konsultacji z wykwalifikowanym psychologiem. Jest to jednak także dolegliwość, która może być całkowicie wyleczona.
Off 

15 kwietnia 2014 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynek Tagged with:
Comments are off for this post


Top