W świecie dzieci
Home
 

Autyzm a Zespół Aspergera to inne dolegliwości. Te dwa zaburzenia się różnią, chociaż wiele osób o tym nie wie

Jak w każdej epoce, tak i teraz przychodzą na świat dzieci z autyzmem lub Zespołem Aspergera. W Polsce jedni, jak i drudzy określani są tak samo, choć obie przypadłości znacznie się od siebie różnią. Niestety, niska świadomość i wiedza na ten temat są na niezbyt wysokim poziomie, a wszystko to przez brak zrozumienia czy chęci poznania świata tak żyjących dzieci. W tym artykule spróbujemy trochę przybliżyć tą tematykę, udzielić odpowiedzi na pytanie czym są te dwa schorzenia?

Dziecko i rodzic, chłopiec
Autor: Monthly_M
Źródło: Fotolia

Zespół Aspergera, podobnie, jak i autyzm to zaburzenie rozwojowe, jakie ma neurologiczne podłoże. Niestety, jego przyczyny nie są poznane. Smutną wiadomością jest również to, iż jest to zaburzenie, którego nie możemy wyleczyć, jest więc dla osoby która na to cierpi czymś codziennym od urodzenia aż do śmierci. zespół aspergera (zobacz książkę o zespole aspergera) raczej będzie zdiagnozowany dopiero w tym momencie, kiedy dziecko idzie do szkoły. Trudno natomiast o wcześniejszą diagnozę, bo objawy są podobne do autyzmu.

Najistotniejsza różnica pomiędzy Zespołem Aspergera a autyzmem jest tego typu, iż dzieci z pierwszym schorzeniem umieją rozwijać się intelektualnie. Jednocześnie, nie każdy człowiek ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera potrzebuje leczenia farmakologicznego. Jednakże, lekarz może zdecydować odmiennie, w tej sytuacji leczenie najczęściej rozpoczyna się w wieku dorastania, a człowiek z tym zaburzeniem dostaje leki antydepresyjne przez całe życie. Autyzm natomiast to całościowe zaburzenia rozwoju, najczęściej jest zauważany w ciągu pierwszych trzech lat życia. Dzieci autystyczne zamykają się w świecie własnych przeżyć, uciekają od rzeczywistości (zobacz artykuł : zespół Aspergera) . Choć objawy mogą wskazywać na schizofrenię, to jest to mylna obserwacja.

Autyzm, jako określenie tego typu zaburzeń, to dość nowe podejście, gdyż jeszcze do połowy 20 wieku nie umiano precyzyjnie zdefiniować tych objawów, więc wykorzystano wcześniejsze, niezbyt oddające istotę rzeczy kryteria diagnostyczne. Podobnie jak Zespołu Aspergera również autyzmu nie jesteśmy w stanie wyleczyć. Najkorzystniejsze rezultaty przynosi zaś odpowiednia edukacja oraz terapia behawioralna. Rodzice dzieci które mają autyzm mogą też uzyskać pomoc w różnorodnych ośrodkach, fundacjach i stowarzyszeniach. To pozwala przejść ten trudny czas poczuć wsparcie, zapewnia także poznanie innych rodziców z takimi dziećmi.
Off 

19 sierpnia 2017 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top