W świecie dzieci
Home
 

Bezpieczny plac zabaw dla naszego dziecka.

Place zabaw to często najważniejsze miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Jeśli rodziców nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia dodatkowe, podwórko pod blokiem to dla nich dobra możliwość, aby pobawić się na nim wraz z innymi dziećmi. Jednak aby miejsce to było idealne, obok postawionych tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim być bezpiecznym. Rodzice musza mieć pełne przekonanie, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na dworze, nie nie zrobią sobie krzywdy.

Konkretne elementy i poziom ich rozmieszczenia powinien być właściwie odpowiedni do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli powinni zadbać o to, żeby pozwalać się bawić dzieciom na przyrządach dostosowanych do ich wieku. Na placach zabaw często dochodzi do niefortunnych zdarzeń wynikających ze złego projektu urządzenia lub felernego podłoża. Regulacje ustawowe wymieniają normy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi urządzeniami i materiały, z których powinno być zrobione podłoże. Właściwe nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania całego szeregu groźnych sytuacji.

Ogrodowy plac zabaw
Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com

W większości wypadków spotykamy się z placami zabaw, które posiadają ekologiczne podłoże. Trawa, piasek, wióry drzew są najpopularniejszym materiałem tłumiącym. Jednak nie da się wykorzystać go do wszystkich rodzajów placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, zawierać części umieszczone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wytyczne, na temat stosowanych materiałów określa europejska norma EN1177.

Każdy gatunek podłoża ma swoje wady i zalety. Do często napotykanych form podłoża, obok naturalnych, należą także te w formie zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej dobrych cech można uwzględnić przystępność z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie pękają ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Miejskie place zabaw głównie nawierzchnie syntetyczną. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na kostkę,beton,asfalt oraz niewielki kosztem utrzymania. Istotnym składnikiem tego rodzaju nawierzchni jest klej poliuretanowy (np. http://www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe). Ta wysokiej jakości powłoka łącząca jest niezastąpiona przy różnych pracach remontowych i instalacyjnych. Skleja ze sobą wszelkie rodzaje materiałów, wytwarzając odporne na czynniki biologiczne spoiny.

plac zabaw i przedszkole
Autor: Frogn kommune
Źródło: http://www.flickr.com

Inną metodą wykładania nawierzchni pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich składnik – kolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Tego rodzaju tworzywo charakteryzuje się dużymi właściwościami absorpcji drgań, stąd też zmniejsza ryzyko wypadku. Do jego dodatkowych pozytywnych cech zaliczyć można również: estetyczny wygląd, a także konstrukcję, która umożliwia swobodny wzrost trawy.

Off 

3 kwietnia 2013 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top