W świecie dzieci
Home
 

Co zrobić gdy nasze dziecko ma wadę wymowy

Dzieci bardzo często mają problemy z odpowiednią wymową. Zdarza się, że nie wypowiadają literki „r” bądź po prostu seplenią. Jeżeli nie są to poważne trudności dorośli często je lekceważą, co jest w rzeczywistości dość znaczącym błędem, ponieważ w dalszym życiu mogą stać się utrudnieniem, natomiast w wieku dziecięcym jeszcze wszystkie kłopoty można naprawić.

logopeda
Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami jest to bardzo łatwe i dziecko odzyskuje całkowitą sprawność mowy. W jaki sposób w takim razie leczyć pociechy? Co najważniejsze, jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy trzeba od razu udać się do profesjonalisty, którym jest logopeda Poznań (specjalista logopedii w Poznaniu). On ustali przyczynę kłopotów i to właśnie na tej podstawie podejmie ostateczną decyzję w zakresie dalszej terapii. Zdarza się bowiem, że kłopoty z wymową są spowodowane nieprawidłową budową aparatu mowy. W takim przypadku sam logopeda niewiele może poradzić – potrzebne jest fachowe leczenie. Jeżeli jednakże niewyraźna wymowa jest spowodowana innymi przyczynami, w takim przypadku ćwiczenia, jakie ma szansę zaproponować logopeda powinny zdawać egzamin. Najważniejsze, to chodzić na regularne wizyty oraz nie przerywać leczenia, kiedy tylko zobaczy się poprawę, ponieważ droga do całkowitej sprawności z reguły jest bardzo długa.

logopeda
Źródło: flickr.com
Poza tym, fachowcy najczęściej polecają rodzicom, aby ćwiczyli ze swoimi maluchami w domu. Absolutnie nie należy tego zaniedbywać, sądząc, że wyłącznie wizyty u specjalisty będą wystarczające. To właśnie wkład rodziców w leczenie ich dziecka jest niezbędny i w ogromnej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Należy mieć to na uwadze. Dziś u logopedów leczą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, których leczenie w dziecięcym wieku nie było możliwe bądź zostało zaniedbane. Oczywiście, dziecko też powinno być świadome tego, jak ważne dla niego jest leczenie, tylko dzięki temu będzie się wystarczająco przykładało do treningów, a jego praca również ma duże znaczenie. Rodzice powinni więc dosyć dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem. Absolutnie nie należy na malucha krzyczeć, lub naśmiewać się z jego wady, jako że to może u niego spowodować szczególnie kłopotliwe kompleksy, jakie nie tylko utrudniają dalsze ćwiczenia, ale także sprawią, że w późniejszym życiu może mieć ono problemy z komunikacją.
Off 

1 lipca 2014 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynekKącik edukacyjnyWskazówki dla mam Tagged with:
Comments are off for this post


Top