W świecie dzieci
Home
 

Często ludzie, również niestety Polacy, najzupełniej pomniejszają rangę historii

Bardzo często ludzie, również na nieszczęście Polacy, w zupełności pomniejszają znaczenie historii. Trudno w sumie pewnym ludziom się za bardzo dziwić, bo jeśli kompletnie nie przepadają za historią, mają święte prawo właśnie tak rozumować. Jednakowoż w żadnym wypadku nie można akceptować takowej postawy! Zatem: co zrobić, aby historia wśród Polaków była popularniejsza?

zdjęcie
Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Trudny temat, lecz w zasadzie zapewne jakieś relatywnie sensowne wnioski można wyciągnąć. Najbardziej istotne jest szkolnictwo. Czyli jeśli nasze dzieci będą nauczali bardzo dobrzy historycy, ci ludzie, którzy wiedzą w jaki sposób zaszczepić młodym miłość do zagadnień historycznych, to najzwyczajniej w świecie zauważymy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie na lepszym poziomie. I to jest piękne, czyż można na przykład wyobrazić sobie mądry dialog kultur (ten temat na http://www.etzchaim.pl/), jeżeli większość ludzi kompletnie nie kojarzy nawet najistotniejszych pojęć historycznych?

To ogólnie interesujące zagadnienie – jak nasi rodacy mogą lepiej dogadywać się z np. Żydami? Choć polski antysemityzm to pojęcie ciężkie do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych krajach ludzie są dużo mniejszymi antysemitami, to jednakże fakty są takie, iż dosyć ciężko jest się nam porozumieć. I wcale nie chodzi tylko o barierę językową. Często praktycznie nic nie wiemy na temat Żydów. Trochę suchych informacji i multum stereotypów. Dlatego popularnościąbardzo cieszą takie inicjatywy jak na przykład podstawowa szkoła żydowska, bo wypadałoby, abyśmy nareszcie poznali Żydów. Chociaż naturalnie oni powinni poznać także nas. O nas także należałoby zawsze pamiętać!

Ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu nareszcie historia przestanie kojarzyć się młodziakom z nudą jest popularyzacja jakże fajnych filmów umieszczanych w serwisie Youtube. Można tak naprawdę zaryzykować twierdzenie, że jedna seria filmików, naturalnie tych ciekawych, często daje dużo więcej efektów, niż nudne lekcje w szkołach. Kogo interesują lekcje historii przeprowadzane w szkołach? Ogólnie wyłącznie prawdziwych pasjonatów! Gdy w rachubę wchodzą filmy na Youtubie, często jest tak, że potrafią zaciekawić również osoby, które w sumie nie mają znacznego talentu do historii!
Off 

29 stycznia 2014 This post was written by Categories: Kącik edukacyjny Tagged with:
Comments are off for this post


Top