W świecie dzieci
Home
 

Czytanie brzdącowi to okres, który przybliża a oglądanie telewizji oddziela rodzica od pociechy.

Choć niemowlę nie czyta, oswajane go z książeczką, na początku niby-książka, może spowodować, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom swobodnie nauczy się ładnie i poprawnie mówić, będzie ciekawe świata, zdobędzie wyobraźnię, ubogacając swe życie wewnętrzne.

czytanki dla dzieci
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsze książki dla pociech to przeważnie miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasami szeleszczą, niejednokrotnie posiadają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i dużo różnych ciekawostek. Nie są bynajmniej do czytania, ale samodzielna zabawa nimi albo z mamą lub tatą, na ogół jest naprawdę fascynująca. Takie książeczki do tłamszenia mogą również trafić do rączek już kilkumiesięcznego dziecka. Już roczny bobas umie pokazywać zapamiętane obrazki. Wskaże, gdzie jest pies, gdzie kotek, gdzie dom itp. na tym etapie sprawdzają się tekturowe książeczki i składanki. Uczy się przy tym podstawowych wyrazów, bo umiejętność naśladowania mowy i powtarzania zasłyszanych sylab już ma. W tym czasie można też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie zrozumie, ale będzie mieć wiele radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym parodiować różne odgłosy, robiąc domowy teatr jednego aktora, bo dziecko nawet, jeśli nie zrozumie słów, będzie zainteresowane tym, co usłyszy. Wcześniejszy kontakt z książeczkami procentuje. Każda książeczka dla dziecka jest bezpieczna. Tu zobaczysz więcej o akcesoriach dla dzieci, nawet tych najmłodszych: zabawki dla dzieci.

czytanie z dziećmi
Autor: Chris_Parfitt
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma konieczności przeglądania ich treści. Są zapewne bardziej lub mniej edukacyjne, więcej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a drugie nie, ale obcowanie z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym. Od najwcześniejszego dzieciństwa należy też uczyć dzieci szacunku dla książki. Trzeba uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czymś innym książeczka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie należyte miejsce na półeczce i w życiu dziecka. Warto dorzucić starań, by była naprawdę ważna. Niemowlę potrzebuje zwłaszcza kontaktu z osobą, a książka może być jedynie mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej rolę zabawki. Więcej informacji o przydatnych akcesoriach i lekturach tu – poznaj szczegóły na temat.

Do pierwszego roku życia dla dziecka zawartość książki nie jest istotna. Będzie miała istotność później, gdy dziecko będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W tym wieku czytanie książeczek jest co najwyżej pomocą dla rodziców, ponieważ dziecko zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiedzieć, co się mu zdarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historyjkę, którą dziecko zrozumie. Kiedy będzie starsze i słowa nabiorą dla niego sensu. Rodzic sam zauważy, co latorośli się podoba i jakich historyjek oczekuje. Bo to rodzice są fachowcami od własnego dziecka, obserwują co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się obawia a co wzbudza ciekawość. Czytanie niemowlakowi książki to żadne dziwactwo. Jeżeli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, maluch chętnie je ogląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swoje ukochane tytuły. Żaden ruchomy obraz na ekranie nie zastąpi dziecku chwili z książeczką.
Off 

18 listopada 2014 This post was written by Categories: Kącik edukacyjnyOdrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top