W świecie dzieci
Home
 

Dbaj o wzrok!

Oko to nieoceniony narząd człowieka, ponieważ aż 82% bodźców jest przesyłanych do mózgu właśnie przez oczy. One sprawiają, że poznajemy świat i jego piękno. Toteż tak istotne jest, abyśmy troszczyli się o ten narząd i nie ignorowali oznak wszelakich chorób z nimi związanych.

okularnicy
Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli więc zauważyłeś, że od pewnego czasu pogorszył Ci się wzrok, widzisz jak przez mgłę, spotykają Cię coraz bardziej krępujące trudności w widzeniu w chwili czytania lub oglądania telewizji, a prowadzenie samochodu stało się dla Ciebie niemożliwe – mogą być to początki choroby, zwanej zaćmą. Wówczas potrzebna jest pilna wizyta u okulisty. Zaćma należy do najczęściej występujących schorzeń oczu. Ma ją prawie co pięćdziesiąty Polak, a podstawowym jej objawem jest postępujące krok po kroku pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi do stopniowego zacierania się oglądanego obrazu.

Niektóre choroby wzroku, (w tym zaćma) mogą być dziedziczne. Dlatego gdy mamy wśród naszych bliskich osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o diagnostykę, czyli coroczne badanie wzroku. Okresowe badanie wzroku u okulisty pozwala na szybkie wykrycie chorób, które przebiegają w początkowej fazie bezobjawowo.

W trakcie wizyty u okulisty, ten – po wykonaniu podstawowego badania oczu – może wyznaczyć datę wykonania szeregu innych badań, w celu bardziej precyzyjnego zbadania oka lub oczu. Oczy to okno, przez które lekarz okulista może ocenić ogólny stan naszego zdrowia, np. dokonać łatwej oceny stanu żył i tętnic. Z tego względu tak ważne są badania kontrolne, nawet jeżeli nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem.

Obecnie nie powstał jeszcze żaden lek przeciwdziałający zaćmie, toteż wymagana jest operacja. Zabieg usunięcia zaćmy polega na wyeliminowaniu zmętniałych soczewek i zastąpieniu ich syntetycznymi soczewkami (implantami), zapewniającymi najwyższą jakość widzenia. Znaczące jest, aby klinika, gabinet które wybierzemy operowały na najbardziej cenionym w świecie medycyny sprzęcie. Przeprowadźmy wywiad wśród znajomych, sprawdźmy gabinety okulistyczne, posiadające swoje strony w internecie, a na pewno odnajdziemy taki, któremu będziemy mogli powierzyć to co mamy najcenniejsze – własne zdrowie.

Off 

7 lipca 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top