W świecie dzieci
Home
 

Głośna sprawa szczepienia dzieci. Prawda i kłamstwa.

Jak kluczowy jest temat szczepień i ich konieczności wie niemal każdy, ponieważ sprawa ta stale pojawia się w mediach, w telewizji, na blogach o dzieciach i portalach dla przyszłych i obecnych rodziców. Naprawdę sporo przestrzeni zajmują tam fakty i mity na temat szczepień.

Oczywiście w opozycji do rozpowszechnianych faktów pojawiły się również mity, które wprawdzie odwzorowania w rzeczywistości nie mają, ale są rozpowszechniane przez część osób i powodują u innych lekką konsternację i niezdecydowanie – zaszczepić czy nie szczepić?

http://www.tipy.interia.pl/artykul_19416,fakty-i-mity-na-temat-szczepien.html
Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Fakty i mity pojawiły się wokół sporu o skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia maluchów w wieku niemowlęcym i dziecięcym. Duża ilość lekarzy nie wierzy w rozpowszechniane fakty i mity na temat szczepień i opowiada się za stosowaniem szczepień należących do grupy szczepień ochronnych obowiązkowych oraz tych zalecanych. Dużo ludzi uważa, iż właśnie po to badania nad nimi trwały tak wiele lat, żeby teraz wypuszczać na rynek preparaty przetestowane i działające. Przeciwnicy są przekonane, iż dzieci przyjmują za dużo szczepionek, a produkty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia, ponieważ zawierają na przykład szkodliwą rtęć lub inne ciężkie pierwiastki zbierające się w organizmie.

Co więcej, osoby sceptycznie albo nawet wrogo podchodzące do tego zagadnienia sądzą, iż substancje zawarte w szczepionkach są nie tylko ogólnie szkodliwe, ale także przyczyniają się do zachorowań na ogromną ilość chorób i występowania nieoczekiwanych objawów poszczepiennych. Jest to jawne powtarzanie błędnych przekonań, ponieważ szeroko zakrojone badania prowadzone w wielu państwach nie potwierdziły, że szczepionka wywołuje choroby, o które się je oskarża. Przeciwnicy utrwalają także mit mówiący o tym, że skoro nie ma epidemii konkretnej choroby na świecie, to nie jest konieczne, żeby się na nią szczepić. Z kolei zwolennicy, opierając się na faktach czerpanych z długoletnich badań, a nie tylko na opiniach, są przeświadczeni co do konieczności używania szczepionek jako najlepszej, choć z pewnością nie idealnej, formy zdobywania odporności na pewne schorzenia i zapobiegania ich ostremu przebiegowi.

Dyskusyjny temat szczepień bądź nieszczepienia dzieci stale powraca, możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod wpływem rozmaitych opinii, niemających zbyt wiele punktów wspólnych z rzeczywistymi analizami, zapanowała niebezpieczna moda na unikanie szczepień maluchów.
Off 

19 października 2015 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top