W świecie dzieci
Home
 

Zabawki które są teraz na czasie

Zabawki to przedmioty ponadczasowe, obecne w na przestrzeni wieków, dostępne w wszędzie. Uczą, uprzyjemniają czas, ustalają role społeczne, umożliwiają nam w mgnieniu oka przenieść się na przykład do krainy ulubionych bohaterów filmów lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki także, wciąż jednak rozpalają umysł małych dzieci. W tym artykule zajmiemy się zabawkami dla chłopców.

Dzisiaj, niektórzy rodzice wiedzą już, że zabawki dla chłopców to głównie innowacyjne gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi w szkole. Są to telefony komórkowe, a raczej smartfony, tablety i inne cuda techniki. To prawda, że takie „zabawki” owszem edukują, ale też pochłaniają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w dodatkowe, lecz bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie zaciekawić jak najbardziej, jak najmocniej…

W przeszłości, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne. Nie dość, że nie przyciągały wzroku idealnie doświetlonymi ekranami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz rażące), to w dodatku nie oferowały multum gier. Najczęściej taki gadżet to była jedna, czasami parę gier. Jeśli porównać do czegoś, dawne gierki to był nie zawsze sprawny składak, dzisiejsze gry to zaś najnowszej generacji rakietykosmiczne (dowiedz się).

Gamepad
Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com

Co jednak z innymi grami, takimi, jakie rodzice pamiętają z własnej młodości: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, bieganie za piłką czy gra w kapsle. Odeszły w niebyt, choć małolatów biegających za piłką na szczęście możemy zobaczyć, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Właśnie, słowo klucz – Internet, to on odpowiada tą przemianę. Dawniej chłopiec nie mógł wysiedzieć w domu, bo nie było co w nim robić, chciał za wszelką cenę wręcz wyjść na dwór, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była wielka tragedia.

Dziś coraz częściej dzieci trzeba nakłaniać by wyszły na dwór, bo za dużo czasu spędzają przed komputerem. Widać tutaj pewien paradoks, ale zarazem znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak bezrefleksyjnie się na to zgadzać, powinniśmy starać się zachęcać nasze dzieci do aktywności fizycznej. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo codzienne obowiązki, to w weekend wyjdźmy na świeże powietrze i pograjmy z naszym dzieckiem, np. w piłkę – sprawdź gry dla dzieci godne polecenia.
Off 

7 lipca 2014 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top