W świecie dzieci
Home
 

Grypa atakuje

W okresie jesienno-zimowym jak co roku, spotykamy się ze wzrostem częstości zachorowań na grypę. Z kichającymi ludźmi mamy kontakt wszędzie – w urzędach, galeriach handlowych, szkołach czy środkach komunikacji miejskiej. Obronić się przed chorobą nie jest łatwo, a wychodzić do sklepu przecież musimy.

Termometr
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W okresie od listopada do lutego jak co roku, spotykamy się ze wzrostem częstości zachorowań na grypę. Z kichającymi ludźmi mamy kontakt wszędzie – w miejscach publicznych, sklepach, szkołach czy tramwajach. Obronić się przed chorobą jest trudno, a wychodzić do urzędu przecież trzeba.

Jak nie powiększyć tych nieprzychylnych już statystyk i nie zachorować na grypę?

Babcinych sposobów poradzenia sobie z pierwszymi symptomami choroby lub niedopuszczenia do rozwoju grypy jest multum. Ubieramy się na cebulkę, łykamy witaminy i suplementy diety, ograniczamy kontakty towarzyskie, długo śpimy i uprawiamy sporty a pomimo tego, grypa może i nas dosięgnąć. W dzisiejszych czasach popularnością cieszą się szczepienia ochronne – mają one kluczowe znaczenie w profilaktyce i ograniczaniu rozprzestrzenienia się grypy.

Nieprzyjaciel atakuje z góry

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową, podczas kichania czy kaszlu. Trzeba zatem zawsze zasłaniać usta w trakcie kichania czy kaszlu i przypominać, aby inne osoby robiły to samo. Początki grypy

Początki grypy są bardzo gwałtowne, w pierwszej kolejności dosięga nas bardzo wysoka temperatura która może wynieść 39-40 Stopni Celsjusza, dołączyć do niej może węzłów chłonnych, bóle mięśni. Pacjent odczuwa także ból gardła, katar, męczy go kaszel, a węzły chłonne stają się powiększone i tkliwe. Objawom tym towarzyszy złe samopoczucie, brak łaknienia, apatia oraz ospałość. Objawy zmęczenia może przeciągnąć się i występować długo po ustaniu objawów infekcji.

Uwaga na konsekwencje

Konsekwencje pogrypowe są bardzo niebezpieczne, mogą wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy zlekceważymy grypę i nie wyleczymy się do całkowicie. Do konsekwencji zaliczamy: zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych, zapalenie opłucnej i oskrzeli, silną niewydolność oddechową czy astmę oskrzelową.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, z tego powodu nie lekceważmy pierwszych symptomów grypy i anginy. Nasze zdrowie jest ważniejsze od pracy czy nauki, dlatego gdy mamy jakiekolwiek symptomy niepokojące takie jak ból gardła, gorączka czy bóle kostno-stawowe, zwróćmy się do specjalisty i dajmy sobie czas na całkowite wyzdrowienie.

Źródło: nowafarmacja.com.pl
Off 

1 marca 2013 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top