W świecie dzieci
Home
 

Halloween – noc przyjemności przed dniem refleksji. Skąd tak rzeczywiście wywodzi się ten zwyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, sen wieczny rozważa się z przymrużeniem oka. 31 października to, wylansowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Naturalnie w USA świętuje się najhuczniej to święto, a jestono tak wykreowane, iż inne kraje podobnie zaczęły zapożyczać tę tradycję. Zwyczaj ten nie jest jeszcze w Polsce tak modny jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

tipy.interia.pl/tipy_1301,przebrania-na-halloween.html
Autor: Marisa
Źródło: http://www.flickr.com
Ale sprzymierzeńcy obchodzenia Halloween są coraz bardziej widoczni – przede wszystkim w dużych miastach. Halloween nadeszło do nas w latach 90-tych, lecz nie zadomowiło się na tyle, tak aby doczekać się polskiej nazwy. Święto napawa się dużą popularnością nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych krajach Halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia. To dokładnie Irlandczycy przywieźli rytuały Halloween do USA. Wyprowadzają się one z celtyckiego obrzędu Samhain. W dobach pożegnania lata również powitania zimy Celtowie wspominali umarłych.

biała dynia na halloween
Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do mieszkań, złe odstraszano. To akurat tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najpopularniejszą zabawą związaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, wiedźm, kościotrupów jak również duchów, dzieci przechodzą po okolicy i pukają do drzwi mieszkań. Jeśli nie dostaną słodyczy karzą gospodarzy dowcipem. Tego typu zabawy na halloween (wysłuchaj zdania innych) są przez każdego lokatora odbierane przyjaźnie, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niepoprawnego. Zwyczaje powiązane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Noc Halloween ma odpowiedzieć na pytanie jaki będzie nadchodzący rok.

Do zrozumienia przyszłości służą wróżby. Stosuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je uzębieniem, nieuszkodzone wróżą pomyślność) i świeczki (przeskakuje się przez nie; te które nie zgasną to radosne miesiące w przyszłym roku). Symbolem Halloween stała się wydrążona dynia. Wycina się w niej zarys oczu i ust, a do wewnątrz wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie pojawiają się w oknach mieszkań i na podwórkach. Tak samo ona jak i kostiumy na halloween jak również zabawy na halloween są niebywale ważne przy świętowaniu tego zwyczaju.
Off 

9 września 2015 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top