W świecie dzieci
Home
 

Jak niesamowicie ważne są komórki macierzyste dla naszego zdrowia – na czym polega ich zbawienne działanie?

Nasze ciało składa się z wielu różnorodnych typów komórek, są one niezbędne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o jakich nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tym podobne. Niezwykle istotną rolę w naszym organizmie spełniają komórki macierzyste, kreują one różne rodzaje komórek, są one dostawcą również całkowicie nowych komórek. Dodatkowo, kiedy komórki macierzyste ulegają podziałowi mogą kreować większą ilość komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry są w stanie tworzyć nowe komórki, właśnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium
Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są bardzo ważne dla zdrowia. W trakcie choroby albo gdy mamy uraz nasze komórki są podatne na uszkodzenia lub obumarcie spowodowane starzeniem. To właśnie w takim momencie aktywizowane są komórki macierzyste. Biorą one udział w naprawie oraz odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się zamianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste dbają o nasze zdrowie zapobiegając jednocześnie przedwczesnemu starzeniu się.

Komórki macierzyste to wiele różnych form. Naukowcy są zdania, iż każdy narząd naszego ciała posiada własne komórki takiego typu. Przykładowo, krew stworzona jest z komórek macierzystych krwi. Dodatkowo, tego typu komórki są obecne już od najwcześniejszych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są naprawdę zaskoczeni i bardzo szczęśliwi z możliwości, które ofiarowują nam takie komórki. Są one w stanie tworzyć wszystkie tkanki naszego ciała w czasie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to naprawdę znaczy? Gdy zwykłe komórki macierzyste krwi produkują jedynie komórki krwi, to embrionalne mogą tworzyć krew, mózg, skórę oraz kości. Ponadto, embrionalne komórki macierzyste są w stanie budować narządy i tkanki, czego nie zrobią nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, że są w one w stanie uleczyć chore narządy. Czytaj http://www.sport-med.pl/leczenie/zabieg-rekonstrukcji-wiezadla-krzyzowego-w-kolanie-acl

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, które są zaakceptowane przez naukowców, to znaczy że są sprawdzone i bezpieczne. W tej grupie jesteśmy w stanie wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują także komórki macierzyste w kolanie, to znaczy staw kolanowy, jaki możemy leczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka jest narażona na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy operacja kolana. W takiej sytuacji najbardziej skutecznym sposobem, ażeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych fragmentów. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół uszkodzonej łąkotki. Kolagen jest istotnie nasączony komórkami macierzystymi, jakie bierze się od pacjenta w czasie zabiegu.

Off 

27 listopada 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top