W świecie dzieci
Home
 

Jak obchodzić się z najmłodszymi niepełnosprawnymi psychicznie

Różnorodne choroby i niepełnosprawności aktualnie z wolna Zaczynają być szeroko omawiane. Tak jest również w przypadku chorób umysłowych. O takich chorobach bowiem w dawniejszych czasach mówiło się bardzo mało lub w ogóle. Obecnie dąży się do tego, by móc takim osobom udzielić pomocy i w jak największym stopniu ułatwić egzystencję. Tworzone są nawet specjalne ośrodki i fundacje, których celem jest wspierać osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

dziecko
Autor: john.warnas2013
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre z tego rodzaju organizacji za cel przyjęły sobie pomoc dzieciom z chorobami umysłowymi. Dla nich konkretnie tworzy się specjalistyczne szkoły, w których program i techniki uczenia dostosowane są do ich indywidualnych wymagań. Placówki tego rodzaju zatrudniają również wyspecjalizowanych pracowników, którzy posiadają wiedzę jak z takimi dziećmi postępować i jak się z nimi skutecznie porozumieć. Oczywiście w przypadku części uczniów nauka w normalnych placówkach edukacyjnych jest możliwa. Jednak przykładowo dla dzieci chorych na zespół Aspergera bardzo ciężkim zadaniem może być przystosowanie się do takiego środowiska.

Skąd czerpać przydatne dane?

Ludźmi, którzy najczęściej poszukują danych w kwestii postępowania z niepełnosprawnym dzieckiem, są jego opiekunowie. To oni mają z nim do czynienia od narodzenia, lecz podobnie jak rodzice sprawnych dzieci, poznają ich potrzeby stopniowo. Rzecz jasna bardzo dużo zależy od typu choroby, na jaką cierpi dziecko. Występują bowiem zaburzenia stopnia lekkiego, które tylko w niewielkim stopniu przeszkadzają w porozumieniu. Opiekunowie poszukują więc informacji u lekarzy, w prasie fachowej, a na dzień dzisiejszy także w Internecie. Bardzo przydatnym źródłem okazują się być fora internetowe, gdzie opiekunowie dzieci wymieniają się doświadczeniami.

Codzienność z chorym dzieckiem

Rodzice szukają we wspomnianych miejscach informacji bardzo zróżnicowanych. Część ich dylematów dotyczy spraw z życia codziennego, dla większości rodziców zupełnie błahych. Niepełnosprawność pociechy jednak często może sprawić, że codzienne czynności stają się znacznie trudniejsze. Poszukiwane są przykładowo gry dla dzieci autystycznych, których Zadaniem jest sprawienie, by dziecko powoli otwierało się na otoczenie.

Off 

12 listopada 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top