W świecie dzieci
Home
 

Jak poradzić sobie z jąkaniem?

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To mogą być objawy jednej z bardziej stresujących chorób, która potrafi zaważyć na całym życiu. Nie ma jednej metody na jąkanie, ale istnieje logopedyczna terapia, pomagająca łagodzić tę przypadłość.

Autor: timsamoff

Dlaczego się jąkam?Nie da się określić, gdzie jest przyczyna tego problemu komunikacyjnego.Jest jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się pobudzone szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Czasami dzieci jąkają się jedynie w szkole – w stresującej klasie.

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre zaczynają mówić bez problemu, inne w pewnym sensie wstydzą się mówić. Między 4 a 8 rokiem życia zdarza się, że dzieci jąkają się. To bardzo często połykanie lub powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Czasami to tylko chwilowe trudności i po chwili ucichną, dlatego taki kłopot określany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych trudnych rodzajach zaburzenie artykulacji zamienia się w załamanie psychiczne. Chorujący czuje ucisk i brak tlenu w piersi, a słowa, mimo prób, nie dadzą się wypowiedzieć. Do tego mogą dojść męczące tiki, które są źródłem następnych stresów, dodatkowo utrudniając chorobę. Niezbędna jest specjalistyczna terapia i dobry logopeda Anna Szerszeńska z Warszawy.

Autor: flattop341

Najlepsza pomoc logopedycznaKlasyczne ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To dobrze znane dmuchanie balonów, dokładne wymawianie głosek oraz sylab w lusterku. Obowiązkowa jest terapia z psychologiem. Jąkający mają problem z zwyczajnymi czynnościami takimi jak rozmowa telefoniczna, wizyta w kiosku, a porażki pogłębiają problem. Bardzo ważne jest to , by zdystansować się nieco i pogodzić się z jąkaniem. Zwalczenie stresu to początek spokojnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, poważne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest głównym w Polsce ośrodkiem, w którym najłatwiej otrzymać skuteczną pomoc.

Źródło: szerszenska.com
Off 

4 stycznia 2013 This post was written by Categories: Wskazówki dla mamZdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top