W świecie dzieci
Home
 

I Komunia Święta – giełda prezentów czy przeżycie duchowe?

Uroczystość I Komunii Świętej zbliża się szybkimi krokami i zaczynamy popadac w nerwowość. Jak sprawić, żeby w pełni przeżyć to święto, sprawić, by stało się ważnym wydarzeniem rodzinnym, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu wymiarowi tego święta i obłędowi prezentów, który sprawi, że zniszczone zostanie to, co najcenniejsze – przeżycie duchowe naszego dziecka.

Uroczystość I Komunii Świętej zbliża się szybkimi krokami i zaczynamy popadać w nerwowość. Jak sprawić, żeby w pełni przeżyć to święto, sprawić, by stało się ważnym wydarzeniem dla całej rodziny, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu wymiarowi tego święta i obłędowi prezentów, który sprawi, że zmarnujemy to, co najcenniejsze – przeżycie duchowe całej rodziny.
Ubrania na pierwszą komunię
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Warto mieć świadomość, że to my mamy wpływ na to, jak zostanie przeżyta Komunia Święta przez nasze dziecko. Dyskutujmy z nim o tym i wytłumaczmy mu znaczenie tego święta, jego charakter duchowy. Stwórzmy listę niezastąpionych i istotnych dla nas gości – przyjęcie pierwszokomunijne to nie wesele, zaprośmy więc na nie tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy odegrali ważną rolę w życiu naszego dziecka. Zaproszenia możemy wykonać sami w programie graficznym lub przy pomocy zaprzyjaźnionego grafika. Aby było niepowtarzalne, wykorzystajmy fotografię naszego dziecka i razem z naszą pociechą opracujmy indywidualny, pozbawiony sztampy tekst.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy prezenty to najważniejsza rzecz w tym święcie? Czy laptop, iphone, quad lub play stadion sprawi, że przeżyjemy je lepiej? Podyskutujmy o tym z naszym dzieckiem, powiedzmy mu mu, że pierwsza komunia to wydarzenie przede wszystkim duchowe, a nie materialne. Przekonajmy rodzinę, by ograniczyła się do skromnych, ale cennych pod względem emocjonalnym prezentów, które pozostaną ważną pamiątką na całe życie. Złoty łańcuszek lub medalik, piękne wydania książek, aparat fotograficzny, zegarek – to pamiątki na całe życie, które swoją emocjonalną wartością odpowiadają powadze tego święta. Jeśli rodzina zdecyduje się na prezenty w postaci tzw. koperty, przeznaczmy fundusze na naukę naszego dziecka, np. kurs angielskiego. Musimy jednak otwarcie porozmawiać o tym z dzieckiem, by nie czuło się gorsze na giełdzie prezentów, jaka po pierwszej komunii jest zwykle panuje w szkole. Nasze dziecko wbrew pozorom jest już dostatecznie dojrzałe, by pojąć nasze intencje, a wspólnie podjęta decyzja bez wątpienia ukształtuje jego charakter.

Ubiory komunijne
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Kolejny wrażliwy temat to moda pierwszokomunijna, zwłaszcza sukienki do komunii Jeśli w naszej parafii dzieci nie zakładają alby, znajdźmy w Internecie firmę, która szyje stroje komunijne, lecz zdecydujmy się na prostą i skromną sukienkę. Nie ma nic bardziej przygnębiającego niż dziewczynki-bezy, będące komiczną kopią panien młodych.

I wreszcie przyjęcie. Unikajmy lokali, w których posadzą nas na jednej sali z sześciorgiem innych rodzin, które zakłócą nam rodzinne spotkanie. Jeśli mamy dom, skorzystajmy z usług firmy cateringowej i zróbmy przyjęcie w salonie, a najlepiej – przy ładnej pogodzie – w ogrodzie. Fotografowanie i kamerowanie zlećmy sąsiadowi, a sami skupmy się na rodzinie – mamy tak mało okazji, by spotkać się z naszymi krewnymi – nie zaprzepaśćmy tego!

Off 

26 lutego 2013 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynek Tagged with:
Comments are off for this post


Top