W świecie dzieci
Home
 

Jąkanie można wyleczyć terapią

Początek jest niewinny i można go przegapić: dziecko przestaje płynnie mówić i zacina się. To właśnie oznaki jednej z bardziej stresujących wad wymowy, która potrafi odcisnąć się na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak istnieje logopedyczna terapia, która pomaga łagodzić tę przypadłość.

Dlaczego się jąkam?
Nie da się powiedzieć, gdzie leży źródło tego problemu komunikacyjnego. Istnieje jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się pobudzone szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Zdarza się, że dzieci jąkają się jedynie w szkole – w określonej grupie.

Dzieci
Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre zaczynają mówić od razu, inne mają z tym wyraźny problem. Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia zdarza się, że dzieci zaczynają się jąkać. To najczęściej powtarzanie sylab, przeciąganie i zacinanie się. Mogą to być tylko przejściowe zaburzenia i szybko ucichną, dlatego też ten kłopot określany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych zaawansowanych przypadkach zaburzenie artykulacji może przerodzić w załamanie psychiczne. Jąkający czuje nacisk i próżnię w klatce piersiowej, a słowa, mimo trudu, nie „chcą się” artykułować.

Dziecko
Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść skurcze mięśni twarzowych, które są źródłem następnych stresów, jeszcze mocniej utrudniając chorobę. Konieczna jest terapia i dobry neurologopeda.

Terapia logopedyczna działaTypowe ćwiczenia na jąkanie rozluźniają aparat mowy. To zwykle dmuchanie balonów, masowanie policzków i artykulacja głosek oraz sylab w lusterku. Do tego konieczna jest terapia (dalsze informacje) z psychologiem. Chorzy często mają nawet kłopot z prostymi sytuacjami takimi jak rozmowa telefoniczna, zakupy, a porażka rodzi kolejny problem. Bardzo ważne jest to , by zdystansować się nieco i pogodzić się z jąkaniem. Opanowanie stresu to początek swobodnej rozmowy.

Jąkanie to wielopłaszczyznowe, poważne zaburzenie komunikacji. Chorym może pomóc dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w Polsce ośrodkiem, w którym najłatwiej otrzymać skuteczną pomoc. Dowiedz się więcej na: http://www.szerszenska.com.

Off 

31 sierpnia 2017 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top