W świecie dzieci
Home
 

Kreatywne zabawy klockami dla każdego dziecka

Klocki to bodajże najbardziej popularna zabawka, zaraz po pluszowych niedźwiadkach. Zarówno w wypadku pluszaka jak i w wypadku klocków, nie ma znaczenia płeć dziecka, równie dobrze bawić się nimi będą tak chłopcy jak i dziewczynki. Pierwsi przy pomocy prostopadłościanów budować będą ciężarówki i samoloty bądź poligon dla ołowianych żołnierzyków. Tymczasem panienki mogą budować mieszkania dla laleczek, choć na pewno nie jest to regułą. Zdarzają się także panienki, bawiące się autami, jak chłopcy stawiają tory wyścigowe i tym podobne budowle.

wieża z klocków Lego Duplo
Autor: Lars Plougmann
Źródło: http://www.flickr.com
Bezsprzecznym pozytywem zestawów Lego Duplo lub też innych tego typu zabawek jest to, że dzieci ogranicza jedynie ich wena twórcza. Tego rodzaju zabawki uczą dziecko kreatywności i wyrabiają fantazję. Poza tym, może to być wspaniała zabawa dla całej rodziny. Nie ma przeszkód, żeby wraz z dziećmi bawili się ich opiekunowie. Nieskomplikowanie konstrukcje można składać nawet z najmniejszymi dziećmi.

klocki typu Lego
Autor: dierk schaefer
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś gama zestawów klocków jest bardzo bogata, w zależności od wieku i zainteresowań odbiorców. Zestawy Lego Duplo dedykowane są dla najmniejszych, dlatego też są one stosunkowo duże, żeby dziecko w wieku poniżej 3 roku życia mogło używać ich zupełnie bez ryzyka, tak iż nawet to najmniejsze z pędraków w czasie zabawy nie połknie żadnego z elementów. Zestaw klocków Lego Duplowykonano z solidnego materiału. Jak już wspomniałem poszczególne elementy są dużych rozmiarów, nie jest to jednak tylko podyktowane względami bezpieczeństwa. Poza wszystkim takie duże elementy dużo łatwiej jest z sobą łączyć, wygodniej jest je wziąć do rączki małemu dziecku. Przystosowane są także do stanu rozwoju dziecka.

Tak więc najmniejsze z dzieci mogą pobawić się zestawami klocków przypominającymi zwierzątka. Nawet logotyp zestawu Lego Duplo przedstawia schematycznie narysowanego zajączka. Dobrze ono przedstawia filozofię tegoż zestawu. Wszystko ma być proste i oczywiste, tak ażeby smyk nie miał kłopotu w toku składania klocków, i nie zrażał się nadto trudnymi zadaniami.

Proste formy i żywe odcienie mają też walory edukacyjne. Ogólne wyobrażenia zwierząt a także osób mają za zadanie maluszkowi pomóc w zapamiętywaniu i powiązaniu nazw z obiektami w realności. Kiedy pędrak wyrośnie z zestawów Lego Duplo, czekają go następne wyzwania, albowiem zabawy klockami to znakomita sprawa dla dzieciaczków w każdym wieku.
Off 

14 sierpnia 2014 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top