W świecie dzieci
Home
 

Krótkowzroczność cywilizacyjną chorobą

Wady wzroku to jedne z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze społecznością okularników, jednakże wiemy iż schorzenia oka stają się chorobą cywilizacyjną. Przyczyną tego jest to, iż – powiedziawszy bez ogródek – katujemy nasz wzrok pracą do której nie został on przystosowany. Oczywistością jest iż długa praca przy pececie może źle wpływać na nasz wzrok.

Badanie wzroku
Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Badania statystyczne przeprowadzone w ciągu ostatnich 10-ciu lat wykazują, że utrapieniem – zwłaszcza u młodzieży – staje się krótkowzroczność. Powodem jest to, że nasz wzrok (http://nowywzrok.pl/services/laserowa-korekcja-wzroku/) przystosowany jest do spoglądania w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowała do patrzenia w dal – zagrożenie najczęściej ciągnęło zza horyzontu, tymczasem współcześnie zmuszamy nasze oko do wpatrywania się w obrazy stosunkowo blisko umiejscowione. Spostrzeżono, że zaprzestajemy mrugać oczami co ma ujemny wpływ na nawilżenie oka a tym samym – dalsze pogorszenie wzroku. Leczenie krótkowzroczności odbywa się poprzez noszenie należycie dobranych szkieł.

Niespodziewanie rozwój w dziedzinie optyki soczewki (oferty soczewek kontaktowych acuvae) kontaktowej wywołał odkrycie innowacyjnej metody kuracji tego schorzenia. Zauważono, że noszenie soczewek poprawia u krótkowidzów z niedużą wadą wzrok po zdjęciu soczewek. Metoda terapii wzroku oparta na nadmienionym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna niezbędne było odkrycie tworzyw na soczewki (pełna ofera soczewek dwutygodniowych) które umożliwiałyby noszenie kontaktów przez cała dobę przez wskazany czas.

Najprościej wyjaśniając ortokorekcja polega na kształtowaniu przez soczewkę kontaktową gałki ocznej w pożądany sposób. Taka kuracja wzroku – tak jak wszelkie metody kuracji – wymagają lat. Terapia jest jednak względnie efektywna a co istotne nie nastręcza ingerencji chirurgicznej w tak delikatny organ jakim jest nasze oko.

Następny ze wspomnianych kłopotów to niedostateczne nawilżenie oczu. Można sobie z tym kłopotem poradzić nabywając w aptece kropelki do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Jest to roztwór występujący naturalnie w człowieczym oku wytworzony sztucznie. Jego aplikacja nie tylko poprawi nam wygodę widzenia lecz również zlikwiduje nieprzyjemne doznania tj. pieczenie pod powiekami.

Off 

8 września 2017 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top