W świecie dzieci
Home
 

Meble na wagę dobrego rozwoju dziecka, czyli jak ważne jest odpowiednie dobranie szafek w przedszkolach

Przedszkole ma obowiązek zapewnić kilkuletnim dzieciom właściwe warunki do rozwoju. To tutaj nasze pociechy rozpoczynają pierwsze przygody ze sztuką, aktywnością fizyczną, nawiązują pierwsze kontakty. W salkach przedszkolnych znaczącą rolę mają meble przedszkolne.

Pokój dziecięcy
Autor: BAGGI Design
Źródło: BAGGI Design
Ten etap dorastania dziecka to nie tylko pełna śmiechu zabawa, w której stoliki i krzesła dla dzieci wykorzystuje się z myślą o układankach i grach planszowych. Ważna jest przestrzeń edukacyjna, a taki właśnie użytek muszą również spełniać mebelki bogate w półki dla dzieci (info tutaj). To w przedszkolu młodzi chowają swoje zabawki i książki. Taki nawyk szkolą już na wejściu do budynku, kiedy przebierają się w przedszkolnych szatniach. Wcześniej nie miały możliwości nauczenia się tego rodzaju odpowiedzialności za schowanie własnych ubrań, będąc pod parasolem kontrolnym rodziców.

Szatnie przedszkolne uczą więc młodych dość ważnego nawyku. Poza chowaniem rzeczy do szafek, dzieciaki uczą się zasad, które na kolejnych etapach będą przestrzegać – „do salek wchodzi się jedynie po przebraniu, w specjalnym obuwiu”. Stoliki i krzesła dla dzieci (wejdź tu) to również miejsca pierwszych integracji małych. To tu młodzi rozpoczną przygodę z wstępną edukacją.

Nie jest to oczywiście angażowanie na poziomie czytelnictwa szkolnego, (choć już już tutaj zdarzają się duże różnice programowe pomiędzy dziećmi) niemniej jednak już dzieci w zerówce spędzają na intelektualnych zajęciach dużo więcej czasu niż maluchy i starszaki. Warto wiedzieć, iż ten etap wzrostu dziecka ciągle oznacza zwiększoną percepcję świata zewnętrznego. Młodzi uczą się działać w pierwszej wspólnocie niebędącej rodziną nie myśląc czy szatnie przedszkolne (zobacz tutaj) i meble są poprawnie zaprojektowane dla ich potrzeb.

Pokój dla dziecka
Autor: lynn-anne bruns
Źródło: http://www.flickr.com
Nastawione na myślenie i zabawę dzieci nie mają głowy na myślenie o komforcie mebli przedszkolnych. Te sprawy leżą w gestii zarządców przeszkól, którzy powinni zapewnić młodym jak najlepsze meble i warunki, które wesprą w pomyślniejszym kształtowaniu postaw małych dzieci. Jeśli chce się dać naszym dzieciom warunki, które przyczynią się do lepszego rozwoju osobistego, należy sprawić by na twarzach pracujących i bawiących się przy stołach dzieci dominował szeroki i szczery uśmiech, a rozczarowania było jak najmniej.
Off 

29 kwietnia 2015 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynekOdrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top