W świecie dzieci
Home
 

Najważniejsze informacje o zezie, jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak można je leczyć.

Przy prawidłowym wzroku obie gałki w oczach podążają dokładnie w tę samą stronę. Steruje tym zaawansowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałką. Jeśli z jakiś powodów mięśnie te ulegną osłabieniu lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jakimś przedmiocie. Efektem zewnętrznym takiej sytuacji jest uciekanie gałek ocznych, czyli tak zwany zez. Przyczyn tego schorzenia jest parę, może się ona pojawić przeważnie u małych dzieci, ale również dorośli mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zachorować.

Jeśli chodzi o dorosłych częste przyczyny to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Wyróżnia się parę rodzajów zeza, w zależności od kąta odchylenia gałek może być zez rozbieżny, zbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jedną z odmian tej choroby jest zez zwany ukrytym, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu tylko niektórych mięśni. W takim przypadku pojawiają się problemy z tym, że obie gałki oczne na zmianę przejmują widzenie.
oko
Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez jest zauważalny przez opiekunów, lecz często może zajść konieczność jego sprawdzenia u okulisty. Szczęśliwie współczesna wiedza okulistyczna daje paru metod pozwalających na dość skuteczną eliminację tego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna bardzo dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a później zaoferować odpowiednie leczenie – poznaj Optegrę.

Niekiedy do wyboru będzie kilka technik i wspólnie z prowadzącym lekarzem trzeba będzie znaleźć najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach powinno wystarczyć zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających prawidłowe widzenie, bardzo przydatne bywają też odpowiednie okulary. Przy niektórych odmianach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie w każdej sytuacji. W cięższych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, poprawiająca działanie mięśni przy oku – spójrz wyraźnie na świat. W przypadku dzieci istotne jest, żeby leczenie podjąć odpowiednio szybko, wtedy jest sporo szans na wyleczenie.
Off 

10 listopada 2015 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top