W świecie dzieci
Home
 

Nasze dzisiejsze dzieci

Lata dziecięce to dar, niezwykłe wspomnienia, fantazja, nieskończona wyobraźnia, wieczna kraina szczęścia. Oczywiście, nie każdy ma takie najmłodsze lata, nawet nie trzeba przecież sięgać do krajów ogarniętych wojną, żeby zrozumieć, czym jest nieszczęście, które dotyka wielu najmłodszych. Jednakowoż, wierzę, że większość z nas ma to szczęście żyć – jakby to powiedział klasyk – w czasach pokoju, w których nie było wojen, przewrotów, wysiedleń i innych tego typu nieprzyjemności.

łóżeczko dziecięce
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Nasze pociechy żyjące obecnie jeszcze tego nie doceniają, ale żyją prawdopodobnie w najbardziej spokojnych czasach od stuleci. Nawet w czasie komunizmu było w miarę spokojnie, ale propaganda, jakoby Niemcy nas zaatakują czy Zimna Wojna to były realne groźby, które niszczyły trochę sielankowy spokój. Dziś, najważniejszym zmartwieniem wielu pociech są rozterki na Facebooku i niedostępność niektórych zabawek, jakie już przecież ma połowa szkoły. Mowa o nowych technologiach, takich, jak nowoczesne smartfony czy tablety, są one tak ważne i tak zwyczajne dla młodego pokolenia, że aż trudno w to uwierzyć.

Identycznie, jak zmieniła się wielkość potrzeb dla dzieci zmieniają się też wyobrażenia rodziców, co do wychowania. Kiedyś, gdy nie było za dużo produktów, a każde dziecko było jednakowo zamożne nikt nie mógł się pochwalić nową zabawką, no chyba, że tato wrócił z innego kraju i przywiózł jakieś cudo z Węgier czy Czechosłowacji. Jednakże, na poziomie dzieci najmłodszych wszystko w krajobrazie wychowania prezentowało się tak samo, dzisiaj jednakże dzięki nowym możliwościom, wolnemu rynkowi i kapitalizmowi mamy do wyboru szereg różnych możliwości.

Kto na przykład kiedyś przejmował się kontaktami, że pociechy nasze z ciekawości wkładają tam poślinione palce. Opowiedziało się coś, jakąś historyjkę i po sprawie, a dzisiaj mamy specjalne gniazda dla dzieci (zadbaj o komfort maluszka i zamów dziecięca pościel gniazdo), które uniemożliwiają „zabawę” z prądem. Ta bardzo ważna pomoc to tylko jedna z kategorii wielu, które rozrosły się ostatnio. Obecnie przykładowo mamy do wyboru nie jeden, ale kilka rodzajów jaśków dla dzieci i kołderek dla dzieci, podobnie ma się sprawa z kompletami pościeli dla dzieci czy z zabawkami, od najtańszej do najdroższej, mniej i bardziej kolorowe. Aż strach wchodzić z dzieckiem do sklepu z zabawkami, bo wyjdziemy z pustym portfelem (zobacz atrakcyjne oferty sklepów internetowych i zamów taniej jaśki). Takie, spokojne, „nudne” czasy.

Życzmy sobie jednocześnie, żeby ten okres trwał jak najdłużej, niech „nudne” czasy będą tylko czasem przerywane przez pasjonujące wakacje czy momenty rodzinnego szczęścia.

Off 

18 sierpnia 2014 This post was written by Categories: Wskazówki dla mam Tagged with:
Comments are off for this post


Top