W świecie dzieci
Home
 

Liczbą czy słowem? Jak myśli twoje dziecko?

Dzieciaki są różnorakie, od małego pokazują zaciekawienie innymi rzeczami. Jakimi rzeczami interesuje się twoje dziecko? Czy rozważa wszystko bardziej logicznie czy bliżej mu do kwestii humanistycznych? Sprawdź to i wspieraj go w tym, co robi najlepiej.

Jeśli jest przyszłym inżynierem…

klocki magnetyczne
Źródło: flickr.com

Skąd się biorą specjaliści budujący budowle, mosty, galerie handlowe czy stadiony? Swoją przygodę z konstrukcjami i budową rozpoczynają już w okresie dziecięcym. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne zagadki, to wszystko rozszerza horyzonty w takim zagadnieniu. Jednakowoż rodzice, koledzy, bracia i siostry, oni także mogą zasiać ziarno, które obrodzi realizacją zawodowych postanowień w przyszłości.

Dzieciaki tego typu od młodych lat przejawiają zaintrygowanie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w słowniku dorosłych bardziej specjalistycznie nazwiemy, jako tworzeniem przestrzeni publicznej. Interesuje ich (choć jeszcze wtedy mogą tego nie zdawać sobie z tego sprawy) zmianą środowiska, w którym żyją, wpływanie na zastane status quo. W wieku dziecięcym nie ma jeszcze tej świadomości, więc miast poważnych planów króluje po prostu naturalna skłonność zabawy i eksperymentowania. Dopiero po kilku latach potwierdzimy, iż ta „zabawa” to była najprawdziwsza szkoła kreatywności (fajne zabawki).

A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne
Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com

A co w sytuacji, gdy dziecko nie wykazuje zainteresowania tymi tematami nie jest biegłe ani nawet nie pokazuje znacznego zainteresowania przedmiotami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dziecko to nie robot. Skoro bardziej preferuje pisać, kreować opowiadania, malować czy pichcić – nie zachęcajmy go na siłę do czegoś innego. Oczywiście, można dzieciaka pokierować na właściwe tory, ale nie na siłę, gdyż to i tak nie wyjdzie – zapraszamy na stronę z zabawkami.

Nie jest zdolne z matematyki, za to polski i historia to jego mocna strona, to znak, w jaką stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie popełniajmy błędów sfrustrowanych swoim niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy własne dążenia przekierowują na dziecko. Przeważnie nawet, gdy takie dziecko zostanie w końcu wyposażone w wiedzę, kompetencję, o jakiej marzą rodzice nie będzie czuło się szczęśliwe. Po kilku latach może się okazać, że to co schowane pod natłokiem obowiązków (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle z wielką siłą rażąc wszystkich naokoło, w tym najsilniej – głównego zainteresowanego.

Off 

7 lipca 2014 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynekKącik edukacyjnyOdrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top