W świecie dzieci
Home
 

Nowoczesne materiały stosowane podczas budowy placów zabaw – wykaz zalet nawierzchni syntetycznych.

Coraz częstszym widokiem na naszych osiedlach są niewielkie place zabaw. Większość z nich stawiana jest na zwykłej trawie, która jest jednak praktyczna i bezpieczna. Lecz mimo wszystko ziemia ma dość dużą twardość i przy upadku z nieco większej wysokości można zrobić sobie krzywdę, z tego też powodu coraz bardziej powszechne są specjalne powierzchnie które mają odpowiednie parametry amortyzacyjne.

plac zabaw
Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dzieci będzie to miało ogromne znaczenie, bo znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych niekiedy upadków i zwiększa sam komfort zabawy. Nie można zapominać o jeszcze jednej niezwykle istotnej rzeczy, mianowicie utrzymanie czystości. Obecnie używane nawierzchnie na place zabaw są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym wody i mrozu, nie ma przy tym problemu, że pojawi się na nich błoto – a to z pewnością będą doceniać rodzice chyba wszystkich dzieci. Wśród paru materiałów wykorzystywanych na tego typu placyki i obiekty sportowe od dawna dużą popularnością cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na bieżniach i stadionach, bo cechuje się bardzo dobrą sprężystością.

Jednak najlepszym obecnie rodzajem podłoża jest nawierzchnia syntetyczna, i to ją właśnie coraz częściej widać na szkolnych boiskach i placach zabaw. Składa się ona z dwóch rodzajów warstw, wierzchniej i spodniej. Spodnia warstwa jest znacznie grubsza i to właśnie ona odpowiada za to, że podłoże jest sprężyste. Należy ją wylać na odpowiednio przygotowanym podłożu, na przykład betonie albo asfalcie, po czym zostawia na cały dzień do wyschnięcia. Po tym okresie czasu kładzie się na nią klej poliuretanowy, i po kolejnych dwóch godzinach kładzie warstwę wierzchnią.

Z kolei w niej jest kolorowy granulat kauczukowy, który nie tylko zapewnia odpowiednią barwę, ale też sprawia, że powierzchnia jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Boiska i place zabaw zrobione w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa – nawet upadek z wysoka będzie niósł za sobą dużo mniejsze ryzyko urazu, bo nawierzchnia jest dość miękka i dobrze amortyzująca.
Off 

23 lutego 2015 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top