W świecie dzieci
Home
 

Problemy z wymową oraz jąkanie się u dzieci

Aktualnie dość powszechnym problemem są różnego typu wady wymowy. Z przykładami można spotkać się na co dzień, słychać je w audycjach radiowych czy w telewizji; wady wymowy są również stosunkowo często występujące u osób zajmujących ważne stanowiska w kraju.

Tymczasem są to dolegliwości niezwykle proste do usunięcia, choć trzeba dodać, że jak z większą częścią dolegliwości się zdarza, także wady wymowy najłatwiejsze do wyeliminowania są u dzieci. W późniejszym czasie bowiem dana osoba zyskuje nawyk wypowiadania głosek w zły sposób, który trudno jest zmienić. Nie jest to jednak niemożliwe. Dobry logopeda potrafi poradzić sobie w zasadzie z każdym problemem dotyczącym wymowy u osób w dowolnym wieku. Najważniejsze jest udanie się do dobrego specjalisty i postępowanie według jego wskazówek.

Jąkanie się
Jedną z często występujących przypadłości, których leczenie leży w sferze obowiązków logopedy, jest jąkanie się. Często niewyleczone u dziecka nie ustępuje samoistnie, a w latach dorosłych niekiedy nawet się nasila. Dlatego tak istotne jest wczesne określenie problemu i niebagatelizowanie go. Wybór odpowiedniego logopedy zapewni małemu pacjentowi stuprocentowe wyeliminowanie problemu. Częste jąkanie u dzieci nie jest tylko sprawą niewłaściwej wymowy, jest zjawiskiem bardziej złożonym. Często bowiem bierze się z zaburzeń psychicznych o lekkim stopniu, a także z nieśmiałości i nerwowości. Jąkają się dzieci z niskim poczuciem własnej wartości; czasami również te, które chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę ludzi. Odpowiedź na pytanie „jak szybko wyleczyć jąkanie” nie zawsze jest jednoznaczna. Najbardziej istotny jest jednak uznanie problemu i wczesne rozpoczęcie działania. W tym celu należy udać się do specjalisty, np.: polecany Logoeda Neurologopeda szerszenska.com

Dostępność specjalistów
Logopedia jest obecnie coraz powszechniejszą specjalizacją w Polsce. Z tego powodu więc jest coraz więcej gabinetów, więc wybór jest również większy. Wybierając specjalistę dobrze jest zapoznać się wcześniej z opiniami na jego temat, a także uzyskać informacje na temat jego doświadczenia. W przypadku leczenia dzieci istotne jest również, by wybrać osobę o miłym usposobieniu i sympatyczną. Jeżeli chodzi o dostępność, duże ośrodki takie jak Warszawa mogą bez wątpienia poszczycić się dużym wyborem specjalistów.

Off 

22 października 2013 This post was written by Categories: Kącik edukacyjnyZdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top