W świecie dzieci
Home
 

Przyczyny i terapia jąkania

Jąkanie to przypadłość, z którą w tym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć warto zwrócić uwagę na stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i znajomi powinni zorientować się jakie są przyczyny jąkania, jak wygląda leczenie i gdzie szukać pomocy.

PrzyczynyJedną z przyczyn jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy oddać słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami pogłębiającymi jąkanie mogą być także problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach zewnętrznych jak sytuacje mocno stresujące w młodym wieku (np. zawstydzające wydarzenie) czy nieodpowiednie reagowanie na objawy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy kończenie za dziecko słów może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zobaczymy u dziecka trudności z wysławianiem, zwłaszcza, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, trzeba zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem zapewne będzie wartościowym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w znacznej ilości przypadków daje pożądane efekty.

LeczenieIstnieje dużo sposobów leczenia jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne zawierają takie postępowanie jak praca nad poznaniem i likwidacją przyczyn strachu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad wymową przy pomocy pauz czy wyśpiewywania. Kolejną metodą jest nieco dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procedury mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia wyjątkowo istotne jest właściwie wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać bacznie i mieć dużo cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy odwiedź stronę www.szerszenska.com/

Źródło: Szerszeńska
Off 

26 września 2011 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top