W świecie dzieci
Home
 

Rozprawiamy się z mitami

Nad Wisłą ciągle panuje dziwaczne myślenie o dolegliwościach związanych z umysłem. Tego rodzaju schorzenia i zaburzenia uznaje się za coś krępującego, co trzeba skrzętnie ukrywać przed znajomymi, a nawet bliskimi.

Najbardziej krzywdzeni przez stereotypy są mężczyźni. Utarł się koszmarny stereotyp, który autorytatywnie stwierdza, iż faceci łez nie ronią. Na dodatek wszelkie objawy kłopotów z psychiką są nierzadko traktowane jako „babskie”. Abstrahując od okropnych stereotypów związanych z staromodnie pojmowaną męskością, powinno się zaznaczyć, że olewanie dolegliwości psychicznych jest uniseksualne. Doskonałym przykładem na takie zjawisko jest depresja.

psychika
Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Długotrwałe obniżenie humoru jest nierzadko umniejszane zarówno przez cierpiącego na nie, jak i rodzinę. To, co tak naprawdę jest groźnym zaburzeniem w zjawiskach chemicznych w organizmie, nazywa się często „czasową chandrą”. Powinno się w tym miejscu podkreślić z całą siłą, że lekceważona depresja może doprowadzić do straszliwych szkód. Chorujący na depresję ma kłopoty w pracy, gubi relacje z bliskimi. Bez prawidłowej terapii z psychologiem oraz medykamentów depresja może rezultować samobójstwem! Pamiętajcie, psycholog Integracja Plus to lekarz jak każdy inny, więc nie można wahać się przed wybraniem się do niego. O ile od dłuższego czasu masz czarne myśli, nic nie umie cię rozweselić i nie masz ochoty całkowicie na nic, powinieneś natychmiast zarejestrować się u specjalisty od schorzeń psychiki.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w wielu krajach zachodnich notuje się przesadę w przeciwną stronę. Wielu Amerykanów połyka tabletki przeciwdepresyjne niczym karmelki, starając się tą drogą rozwiązywać wszelkie problemy. Przychodnie psychologów są popularne – ludzie czasem udają się do nich z mało ważnych przyczyn. Winowajcą jest szablon kulturowy obecny w USA, w którym wszystko musi być tu i teraz, zupełnie jak hamburgery z McDonalda.
Off 

26 listopada 2013 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top