W świecie dzieci
Home
 

Społeczne skutki niżu demograficznego. Ważne rady

Niż demograficzny jest naturalnym zjawiskiem polegającym na zmniejszeniu się liczby narodzin dzieci w danym okresie na danym obszarze. Aktualnie Polska znalazła się w jednym z największych niżów od drugiej wojny światowej. Na taki stan rzeczy złożyło się dużo elementów, specjaliści jako najważniejsze z nich podają masową emigrację wywołaną otwarciem granic Unii dla ludzi szukających pracy, kryzys finansowy oraz niekorzystną politykę rodzinną. Pozostanie takiego niżu może wywołać wiele negatywnych konsekwencji w bliskiej przyszłości.

http://www.pischool.pl/
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze niebezpieczeństwa
Eksperci zgodnie są zdania, że jeśli to zjawisko będzie panować przez dłuższy czas, państwo może nie być w stanie wydać wszystkich świadczeń emerytalnych dla przyszłych emerytów. Najważniejszym skutkiem tego zjawiska jest przewaga osób korzystających ze świadczeń emerytalnych, nad osobami finansującymi te emerytury. Tak samo poważne może być zachwianie rynku pracy wywołane coraz mniejszym zatrudnieniem w szkolnictwie i zmuszeniem do zmiany źródła utrzymania wielkiej ilości nauczycieli i osób pracujących w przedszkolach – pełen artykuł. Najbardziej palącym zjawiskiem może być tu praca dla nauczycieli. Warszawa w tym momencie walczy z tym problemem, obecnie pracownicy oświatowi są przekwalifikowywani głównie na pracowników socjalnych, ale i w tym sektorze liczba miejsc jest już uszczuplona. Oferta dla poszukujących możliwości nauki: profesjonalny native speaker warszawa.

Zapobieganie katastrofie demograficznej
Młode osoby wolą zakładać rodziny w innych krajach, gdzie utrzymanie rodziny jest znacznie łatwiejsze niż w Polsce. Jedynym sposobem na zatrzymanie młodzieży w Polsce jest zmiana polityki rodzinnej. Wysokie świadczenia socjalne mogą jednak nie być wystarczająco skuteczne. Dopóki koszta życia będą tak duże, młodzi ludzie będą bali się założyć rodzinę. Badania pokazują bowiem, że największym strachem przed posiadaniem potomstwa jest obawa przed brakiem środków na wychowanie dziecka. Drugim największym lękiem ludzi w wieku reprodukcyjnym jest obawa przed dużymi kredytami mieszkaniowymi. Perspektywa wyjazdu do obcego państwa i zaczynania życia od nowa jest nierzadko znacznie bardziej kusząca od strachu przed egzystencją, który czeka na młodych w Polsce.
Off 

21 października 2013 This post was written by Categories: Kącik edukacyjny Tagged with:
Comments are off for this post


Top