W świecie dzieci
Home
 

Zmysłowy świat

mężnie można oświadczyć, że bez zmysłów nie ma realności. Nawet, gdy jest to stwierdzone na wyrost warto sobie wyobrazić osobę, która nic nie zobaczy, nic nie dosłyszy, nic nie czuje… Żyje, ale niestety nie tak jak zdrowy zjadacza chleba. Na szczęście nie jest możliwa całkowita utrata zmysłów, nawet, jak nie widzimy i nie słyszymy, możemy odczuwać zapach lub czuć dotknięcie. lecz jak to jest bez jednego z nich, jak w takiej sytuacji wygląda rzeczywistość?

zmysły
Autor: Francisco Osorio
Źródło: http://www.flickr.com

istnieją znane sytuacje, żeniewidomy i niesłyszący człowiek z powodzeniem realizuje się jako twórca, maluje obrazy, które są jego optyką na rzeczywistość, którą poznaje. chociaż nigdy nie widział żadnego obrazu potrafi tworzyć dzieła urzekające innych. Taki człowiek bowiem „widzi” każdy dzień na swój sposób wyczuwając go narządem węchu oraz dotykiem. To, co my ze znudzeniem oglądamy każdego dnia on odczytuje po swojemu, jego swobodna fantazja urzeczywistnia mu niekonwencjonalne obrazy.

Język zmysłów to jakby odseparowany mikroświat, gdyby nie on nie moglibyśmy porozumiewać się w żadnym z języków. To powszechna łatwość podarowana nam jakby z góry, z awansu, tuż po narodzinach. Ci, co jednakowoż nie mają tak dużo szczęścia żyją w nieco innym świecie. na przykład, wizyta w którymś polskim wielkim mieście, np. w Warszawie czy w Gdańsku (okulista Gdańsk) to dla głuchego, lecz niewidzącego bardzo wartkie, lecz milczące miejsce z dość specyficznymi zapachami, wyobraźnia sama podpowiada oryginalne brzmienia i zapachy. Dla niewidomego, ale słyszącego wizyta nad morzem to szum i woń morza nieporównywalny z niczym innym.

Ci, co nie widzą świata, poza zalecanymi wizytami u okulisty uczą się rzeczywistości trochę podobnie do nas, jednak zupełne inne odczucia zaprzątają ich zainteresowanie: narząd słuchu, powonienie czy dotyk zyskują w ich świecie pierwszorzędne znaczenie. Jeśli nie jesteś zdolny sobie tego wyobrazić spróbuj namalować na kartce papieru głowę, która nie ma oczu, ma za to bardzo duży nos oraz wielkie uszy. U osób niewidomych, które nie mogą pokładać nadziei we wzroku pozostałe zmysły istotnie zyskują swój prymat. ażeby odnaleźć się w rzeczywistości narząd słuchu czy węch odgrywają rolę zdecydowanie bardziej zaawansowaną. U normalnych osób zmysły egzystują ze sobą w pewnej zgodzie, choć każdy z nas wie, iż jeden jest wzrokowcem, drugi jest słuchowcem, a trzeci kinestetykiem, to jednakowoż zmysły się nawzajem uzupełniają. U ślepego lub niewidomego inne zmysły zyskują na istotności (więcej).

Off 

1 lipca 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top