W świecie dzieci
Home
 

System edukacji w Polsce

Edukacja prywatna nie oznacza, że płacąc kupujemy sobie dyplom i zgadzamy się na kiepską jakość nauczania.

WSZ Edukacja
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Edukacja prywatna nie oznacza, że płacąc kupujemy sobie dyplom i zgadzamy się na marną jakość zajęć. Ta niesprawiedliwa opinia jest już dawno nieaktualna. Okoliczności nieustannie się zmieniają a szkoły prywatne zaczynają coraz lepiej wypełniać niedociągnięcia w naszym systemie szkolnictwa. Dzięki czemu odnoszą one sukces i czy rzeczywiście dobrze jest posłać dziecko do szkoły prywatnej?

Według przepisów każdy ma prawo do nauki, która wręcz jest przymusowa od 6 do 18 roku życia i obejmuje szkołę podstawową oraz gimnazjum. Szkolnictwo w Polsce obejmuje między innymi żłobki, szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, technikum. Edukacja w placówkach publicznych jest bezpłatna, lecz dostępna jest również opcja nauki w płatnych szkołach prywatnych. Wpisując w wyszukiwarkę Google np. „liceum Wrocław” czy „technikum dla dorosłych Wrocław” napotkamy wiele propozycji ze szkół tak publicznych jak i prywatnych.

Najbardziej popularną ofertą instytucji prywatnych długo pozostawały szkoły wyższe. Przez okres ostatnich kilku lat jednak pojawiają się różne inne rodzaje szkół i coraz częściej wysyłamy dzieci do prywatnego żłobka czy technikum. Szkoły prywatne dzięki większej niezależności i budżecie maja szansę dostosowywać posiadaną ofertę nie tylko do wytycznych programowych MEN, ale też do upodobań dzieci.

Szkoły prywatne mają mnóstwo plusów. Jak już wspomniano ich propozycji jest więcej i są one bardziej różnorodne przez co każde dziecko może rozwijać swoje umiejętności i pasje. Niewielka ilość uczniów w klasach sprawia, że nauczyciele posiadają więcej czasu na rozmowę i pracę w grupie jak i ze wszystkimi dziećmi indywidualnie. Musimy również pamiętać, że dyrekcje szkół prywatnych inwestują w dobrą kadrę decydując się na doświadczonych nauczycieli i profesorów ze szkół publicznych, którzy prezentują bardzo dobry poziom nauczania. Wysoki poziom nauczania wiąże się też z częstszym wykorzystaniem ćwiczeń praktycznych w ramach przeprowadzanych lekcji.

Znacząca jest również niezależność finansowa szkół prywatnych. Dzięki czesnym są one w stanie zapewnić lepsze warunki nauki, obiady i innowacyjne pomoce naukowe dla dzieci.

Wszystkie omówione plusy oraz coraz lepsza reputacja szkół prywatnych skutkuje tym, że zaczęły one skutecznie rywalizować w rankingach pozostałymi szkołami. Co za tym idzie warto zastanowić się nad zainwestowaniem w edukację swojego dziecka.

Pozostałe informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie Policealne.wszedukacja.pl – szkoły policealne Wrocław.

Źródło: opracowanie własne
Off 

28 grudnia 2011 This post was written by Categories: Kącik edukacyjny Tagged with:
Comments are off for this post


Top