W świecie dzieci
Home
 

Urazy sportowe. Kiedy udać się do poradni pulmonologicznej.

Osoby czynne, kochające bieganie często wystawione są na urazy. Dotykają one nie tylko profesjonalnie parających się sportem, ale również laików. Osoby o ograniczonej wytrzymałości układu szkieletowego, mięśniowego narażone są na urazy sportowe.

Urazy sportowe – kto pomoże?Dotkliwe urazy są niezwykle przykre i wymagają profesjonalnej pomocy lekarskiej. Uczucie bólu mięśni tuż po ćwiczeniach jest czymś normalnym i najodpowiedniej łagodzić go ćwiczeniami, czasami należy zrobić sobie kilkudniową przerwę. Po treningu wskazane jest wziąć ciepłą kąpiel, która chroni przed wystąpieniem bólu.
Lekarz
Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Powszechnymi urazami są: stłuczenia, skręcenia, naderwanie ścięgna, naciągnięcia. Jedno z częstszych urazów to stłuczenie. Może dojść do tego podczas wywrotki, dochodzi wówczas do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do powstania krwiaka. Aby obniżyć ból i zmniejszyć obrzęk wypada nałożyć na bolące miejsce zimny okład, który obkurcza żyły. Nierzadkie urazy sportowe u grających w siatkówkę, koszykarzy to skręcenia polegające na wysunięciu się zakończenia kości poza naturalne ułożenie w stawie. Poważna kontuzja to nadłamanie kości. Niosąc pierwszą pomoc trzeba usztywnić dwa sąsiadujące z obrażeniem stawy. Ranę ochraniamy sterylnym kompresem i wzywamy pogotowie.Przeszkodą do wyczynowego trenowania mogą być choroby układu oddechowego. Poradnia pulmonologiczna to miejsce, gdzie można skorzystać z pomocy pulmonologa. Specjaliści ci zajmują się schorzeniami związanymi z płucami, górnymi i dolnymi drogami oddechowymi.

Kiedy do poradni pulmonologicznej we Wrocławiu?
Najczęstsze choroby układu oddechowego to gruźlica, zapalenie oskrzeli, stan zapalny płuc, dusznica oskrzelowa. Żeby nie doszło do rozwinięcia się groźnej choroby, w szpitalach wykonywane są badania zapobiegawcze mające na względzie początkowe wykrycie schorzenia. Jednym z nich jest spirometria w trakcie, którego ocenia się pojemność płuc. Wskazaniem do tego badania jest nałóg palenia, ranny kaszel, szybkie męczenie się przy niedużym wysiłku, bezsenność.
Dbając o własne zdrowie należałoby dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa poradnia pulmonologiczna i w razie niepokojących oznak skorzystać z pomocy pulmonologa, który poleci właściwe badania.
Ważne informacje link

Off 

19 marca 2015 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top