W świecie dzieci
Home
 

Kiedy zwykle należy liczyć na wsparcie endokrynologa?

Aktualne tempo życia jest często jednym z czynników, które mogą powodować wszelkiego rodzaju kłopoty ze zdrowiem. Warto jednak mieć świadomości, że spora część bolączek, za które najczęściej oskarżamy przemęczenie czy nerwy, może mieć podłoże hormonalne. Wiele osób skarży się np. na nerwowość czy zmienność nastrojów – po wnikliwym zbadaniu przez doświadczonego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez nieprawidłowe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszelkie problemy z przemęczeniem bądź utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie dolegliwości mogą mieć dużo innych przyczyn – aby jednak mieć świadomość, w jakich wypadkach rola hormonów jest ważna, warto pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą świadczyć o niedomaganiach hormonalnych.

usg
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych objawów, które może powodować zła praca hormonów, jest bardzo szybki spadek albo wzrost masy ciała. Objaw ten można niestety przeoczyć, ponieważ dużo ludzi prowadzi niesystematyczny tryb życia i okresowo zmienia wagę ciała, poza tym ogromne znaczenie ma w tym przypadku stres bądź pozostałe choroby, które także mogą dawać te same objawy. Można domniemywać, że hormony są przyczyną sprawczą przede wszystkim wtedy, gdy poza problemem z wagą pojawiają się inne dolegliwości, które wcześniej nas nie dotyczyły, takie jak wypadanie włosów, duża potliwość, zmienne nastroje, czy większa nerwowość nasza strona.

Jeżeli zaobserwujemy kilka z przytoczonych objawów, wtedy odpowiednim lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli specjalista badający zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najważniejszych problemów, na jakie może narażona być osoba chora, jest najczęściej to, że ona sama błędnie upatruje źródło przypadłości nie w zaburzeniu hormonalnym, a w zaburzeniach natury psychicznej. Podejrzenia te są powodowane faktem, że większość objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak też psychicznej (jak depresja, obniżone libido, kłopoty z koncentracją, osłabienie pamięci, zbyt twardy czy zbyt płytki sen).
Żeby uniknąć problemów związanych z fałszywym rozpoznaniem choroby nie należy zwlekać, lecz pójść do eksperta – najgorszym rozwiązaniem jest zwlekanie z wizytą u lekarza.

Off 

21 sierpnia 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top