W świecie dzieci
Home
 

W wadach mowy takich jak jąkanie konieczna jest odpowiednia terapia u specjalisty

Jąkanie jest to rodzaj zaburzenia mowy, który dotyczy tak samo dzieci jak i dorosłych. Małe dzieci bardzo źle znoszą jąkanie. Może stać się powodem problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi dziećmi. Należy wiedzieć, że niezależnie od wieku, przypadłość tą można wyleczyć.

http://www.szerszenska.com/akcja/kim_jestem
Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie pauzy i zakłócenia przepływu wysławiania można zaklasyfikować jako jąkanie. Poza rytmicznymi powtórzeniami dźwięków wypowiadanymi bezwiednie mogą do tego dojść także nieme blokady mowy i przedłużenia dźwięków – zwykle samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie. Jąkanie nabyte jest prawdziwą rzadkością. Może być ono wynikiem np. mocnego urazu głowy, bądź zażywania narkotyków.Największym problemem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasami bloki oraz przeciąganie dochodzą później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody. Z pewnością zwiększa je strach.

Z jakich przyczyn trzeba leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak na przykład jąkanie powodują u osób dotkniętych niewłaściwy stan emocjonalny a także mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie. Bywa czasem tak, że osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk przed mową. Wtedy szybciej się zestresują, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niską samoocenę. Jąkanie (sprawdź) rozwojowe nie leczone od najmłodszych lata poza frustracja, negatywnymi odczuciami i wstydem może nieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak na przykład kłopoty ze znalezieniem pracy, zbudowaniem i utrzymaniem w związku, czy też zdobyciem awansu.

Jak leczyć jąkanie?

Teraz powodów jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane – owe zaburzenia mowy trzeba próbować wyleczyć. Najlepszej pomocy może udzielić specjalista – neurologopeda. Obecnie jest mnóstwo ciekawych metod, które mają pomóc w skutecznej terapii. Bardzo często skupiają się one głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje i odczucia.

Off 

4 lutego 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top