W świecie dzieci
Home
 

Wychowywanie dziecka

Wychowanie pociechy poza niepodważalną radością i spełnieniem, to też częste kłopoty iporażki. Jednym z nich są pieniądze, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy nie jest za dużo, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia materialna jest zazwyczaj bagatelizowana, jakby nie istniała, albo jak gdyby nie było możliwe zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Powszechnie wiadomo, są sprawy bezcenne, jak zaufanie czy macierzyństwo, ale jest też rzeczywistość, którą rządzą pieniądze.

Pokój dziecka z kolorowymi dodatkami
Autor: Kids Town
Źródło: www.kidstown.pl
Już od przyjścia dziecka na świat trzeba kupić wyprawkę. Jest jasne, co trzeba kupić:, łóżeczko, kocyk czy wózek to niezbędne przedmioty. Konieczne też są modne śpiworki dla dzieci, pościel, preparaty higieniczne i witaminy, potrzebne będą też zabawki, te edukacyjne, jak i przyborniki dziecięce. Ważne będą też zabawki bardziej rozrywkowe jak samochody czy lalki.

Dużym wydatkiem w tym wieku są wizyty u lekarza. Każde dziecko choruje, jedno więcej, drugie mniej, lecz nie można być pewnym, iż jakieś dziecko jest od tego wolne. Zwyczajnie, słabszy organizm dziecka jest narażony na przeciągi, zmiany temperatur, wirusy przejmowane od rówieśników (na przykład) wzerówce) czy infekcje rodziców. Co więcej, rodzice także się mogą zarazić od swoich dzieci, więc takiej sytuacji koszt lekarstw wzrasta.

Gdy nasza pociecha dorasta pojawiają się inne wydatki. Zapisy na szkolenia, obozy, książki do szkoły, wyjazdy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jeśli nasze dziecko jest odważne, lubiące nowe wyzwania możemy być pewni, iż będzie chciało spróbować wszystkiego, a my nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Często dzieci są zafascynowane nowym zjawiskiem, by po chwili zainteresować się innym, to naturalne, powinniśmy być cierpliwi, choć niezbędna jest rozmowa o tym dlaczego tak się stało, jak się stało, dlaczego twoje dziecko już nie chce na przykład chodzić na treningi karate, a woli uczęszczać na lekcje pływania?

Wszystkie te wydatki to normalna konsekwencja wychowania. Niektórych może zirytować przeliczanie wychowywania dziecka na pieniądze, lecz przyszło nam żyć w kraju, który nie rozpieszcza w tej kwestii, gdyż nie ma tak naprawdę dobrej polityki rodzinnej, więc temat ten musi wypłynąć. I pojawia się w naszych rozmowach, wgłowach, jest obecny wśród małżeństw, młodych rodziców, dyskutowany jest przez polityków i ekonomistów. Powinniśmy podejść do tego na luzie, bez wyrzutów sumienia.

Off 

18 sierpnia 2014 This post was written by Categories: Wskazówki dla mam Tagged with:
Comments are off for this post


Top