W świecie dzieci
Home
 

Wychowanie potomka – pamiętajmy o umiarze

Dziecięcy świat powinien być bogaty i niezwykły. Powinniśmy stymulować dziecko, aby nauczyło się kilku pożytecznych rzeczy: języka obcego, pływania czy gry na fortepianie. Oczywiście, wszystko jest zależne od wieku i tego, co chcemy dla dziecka. Nie można przesadzać iw wysyłać dziecka na wszystkie możliwe zajęcia. Od tego przepychu może nie wyniknąć nic dobrego, a więc pamiętajmy: należy zachować umiar.

Pokój dziecka, łożeczko
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Podobnie pamiętajmy o umiarze, kupując dziecku kolejną zabawkę. To przecież nic złego, przecież dziecko powinno się bawić, a najlepiej jeśli jest to edukacja przez zabawę, lecz przesyt może doprowadzić do nudy i niskiego poczucia wartości dla danej rzeczy. Dziecko nie rozumie jeszcze, że dana rzecz zostaje kupiona za zarobione pieniądze. Właściwie, to może nawet mieć tego świadomość, ale jest to dlań pojęcie na tyle abstrakcyjne, że nie koniecznie jasne. Zbyt dużo zabawek to z jednej strony odrzucenie starych, które są jeszcze sprawne, a także brak poszanowania dla przedmiotu (zabawki), jako rzeczy wartościowej.

Jeśli chodzi o rzeczy praktyczne, jak pościel dziecięca – pokrowce czy prześcieradła dziecięce sprawa kreuje się nieco inaczej. W tym zagadnieniu nie można oszczędzać, podobnie jak w kwestii ubrania, bo przecież najważniejsze jest to, gdy nasze dziecko czuje się dobrze. Co do jedzenia pamiętajmy też o zdrowiu i ważnych składnikach, lecz, podobnie jak w przypadku zabawek nie przesadźmy, to oznacza, unikajmy starajmy się unikać słodyczy, nie rozpieszczajmy kolejnym cukierkiem. Nie dość, że nie jest to dla naszego dziecka zbyt zdrowe, to dodatkowo za każdym razem (na przykład, będąc w sklepie czy na festynie) dziecko będzie żądało wręcz, żeby kupić mu coś słodkiego.

Umiar wobec tego, to rzecz święta. Z jednej strony ogranicza pragnienia (zabawki, słodycze), z drugiej ukazuje świat wartości, gdzie jest miejsce dla posiadanych przedmiotów, na przykład, starszych zabawek. Podmieniając często dziecku jedną zabawkę na drugą wyrządzamy mu krzywdę, gdyż nie dajemy mu rzeczy do której może się przywiązać. Warto zachować w tym temacie rozsądek, szczególnie, że jako dzieci nie mieliśmy tak szerokiego dostępu do świata konsumpcji i częstej wymiany starego na nowe. Może za kilka lat dziecko doceni nasz wysiłek wychowawczy, kiedy zobaczy, iż za naszymi działaniami stały ważne wartości.

Off 

18 sierpnia 2014 This post was written by Categories: Wskazówki dla mam Tagged with:
Comments are off for this post


Top