W świecie dzieci
Home
 

Wycieczka górska na jesień

Jesień jest porą, która bardzo dobrze nadaje się na rozmaite wycieczki. Nie ma już takich upałów jak latem, a zarazem stale występuje dość wysoka temperatura. Oprócz tego krajobrazy jesienne są tym bardziej efektowne, z uwagi na wielobarwne opadające liście. W porze jesiennej także światło słoneczne ma charakterystyczny ciepły kolor. W ten sposób także zdjęcia wykonane jesienią mogą być bardzo udane.

Autor: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki górskie mogą więc być bardzo przyjemne, a pogoda zazwyczaj pozwala na przewędrowanie sporych dystansów. Jak każda wycieczka, także jesienna wycieczka górska wymaga właściwego przygotowania i ekwipunku. Im dłuższy jej czas z kolei, tym skrupulatniej należy się przygotować. Poza tym na każdą wyprawę lepiej jest wyjść w góry z kimś niż w pojedynkę, co jest pomysłem znacznie bardziej bezpiecznym.

Ubrania

Przede wszystkim zawartość plecaka powinno się dostosować do założonego czasu wyprawy. Jednak nawet przy okazji wycieczki jednodniowej powinno się zabrać ze sobą więcej ubrań. Bardzo istotny jest dobry plecak (plecak do pierwszej klasy) do turystyki, wymiarami również dostosowany do wycieczki. Na jesieni najkorzystniej jest urządzać wycieczki od połowy września do połowy października. W tym czasie bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wówczas także należy pamiętać o kilku czynnikach.

Co ważne, w tym okresie ciemno robi się już stosunkowo wcześnie, a wtedy może nastąpić znaczny spadek temperatury. Nie można dać się zaskoczyć nocy, trzeba mieć ustalony plan noclegu.

Oprócz tego jesienią występują niekiedy niespodziewane załamania pogody, tak więc Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki nieprzemakalnej. W góry lepiej jest więc wziąć za dużo ubrań niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli w planach jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, w przypadku gdy jest się amatorem. W większej grupie trzeba stosować się do rad i poleceń osoby najbardziej wykwalifikowanej. Specjalistyczne akcesoria do wspinaczki powinny być renomowanych firm i nabyte w profesjonalnym sklepie górskim. Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i utrzymanie rozsądku umożliwi uniknięcie ewentualnych zagrożeń.

Off 

18 września 2017 This post was written by Categories: Odrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top