W świecie dzieci
Home
 

Zagrożenie życia i pierwsza pomoc

Groźne dla zdrowia oraz życia stany, mogą spotkać każdego z nas. W większości zajść, w momencie takich wypadków, zatrzymaniu ulegają podstawowe funkcje organizmu, a więc następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jak powinny wyglądać nasze działania jeśli jesteśmy świadkami owej sytuacji?

W takich chwilach trzeba błyskawicznie podjąć czynności reanimacyjne, aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
W miejscach publicznych od niedawna można spotkać urządzenia zwane automatycznymi defibrylatorami. AED, a więc automatyczny defibrylator zewnętrzny, można obecnie znaleźć w wielu miejscach: centrach handlowych, domach pomocy społecznej, dworcach kolejowych czy lotniskach oraz w każdym miejscu publicznym, w którym doszło do zatrzymania krążenia w czasie ostatnich 2 lat – rodzaje defibrylatorów na http://czarmed.pl/sklep/9-defibrylatory-aed. Są czytelnie oznaczone i gotowe do zastosowania. Fakt takiego dostępu i możliwości z nimi związanych wymaga od nas umiejętności posługiwania się AED.

Nim profesjonalny zespół ratowników otworzy kuferek lekarski (tego typu: http://czarmed.pl/sklep/torby-medyczne/331-kuferek-lekarski.html), kroki przez nas poczynione mogą zatrzymać chorego przy życiu.

pierwsza pomoc
Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak nawet jeśli świadomość społeczna na temat udzielania pierwszej pomocy ulega zmianie na lepsze, to dalej jest niewystarczająca. Nieraz ”poczynania” świadków zdarzenia ograniczają się tylko do wezwania pogotowia. Niestety na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeśli posiadają wiedzę teoretyczną, nabytą podczas kursu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne przyswojone na szkoleniu z pierwszej pomocy, to boją się się wykazać. Panuje Panuje również opinia mówiącą, iż jeżeli nie jesteśmy lekarzem, to „lepiej nie robić nic przy poszkodowanym, ponieważ można mu zaszkodzić”. Prawda jest zupełnym przeciwieństwem tego twierdzenia. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia KAŻDE działanie jest lepsze od bezczynności.Wiedza mówiąca o pierwszej pomocy jest społeczeństwu wyjątkowo potrzebna.

Bądźmy świadomi, iż, dzięki jej wykorzystaniu może zmniejszyć się statystyka zgonów, które w wielu przypadkach nie powinny się zdarzyć. Statystyka jest tutaj tylko smutnym odzwierciedleniem. Dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można uratować komuś życie, dać drugą szansę. Po drugie, sami dla siebie nauczmy się tego minimum, kilku naprawdę prostych acz bezcennych działań ratujących życie

.

Źródło: http://czarmed.pl/
Off 

31 lipca 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top