W świecie dzieci
Home
 

Profesja fizjoterapeuty coraz częściej poszukiwana na rynku pracy

Ostatnio na terenie kraju znaczną popularność zdobył zawód fizjoterapeuty. Profesja ta wiąże się przede wszystkim z rehabilitacją medyczną. Pracownicy tego typu dysponują rozmaitymi narzędziami i technikami, dzięki którym mogą przywrócić chorych do zdrowia i pełnej sprawności. W pojęcie rehabilitacji wchodzi bardzo wiele różnorodnych czynności z użyciem różnorodnych przyrządów.

masaż
Autor: Dave Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej kojarzy się rehabilitację ruchową, która to jest dokonywana między innymi na ludziach będących po ciężkich wypadkach. Zaliczana jest tu przykładowo rehabilitacja złamanych i w innej formie uszkodzonych kończyn. W sytuacji złamanych kończyn najczęściej na początku usztywnia się je. W późniejszym czasie wdrażane są rozmaite zadania zależnie od charakteru urazu. Niekiedy potrzebna jest rehabilitacja, przykładowo w postaci ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta. Wszelkie tego rodzaju działania powinny być jednak wdrażane w konsultacji ze specjalistą (więcej informacji).

WykształcenieFizjoterapeutą obecnie może zostać właściwie każdy. Ta sytuacja zresztą dość często jest powodem kontrowersji ze względu na to, że na terenie kraju nie jest to profesja uregulowana przepisami prawnymi. Dlatego fizjoterapeuta pracujący w jednym miejscu często posiada zupełnie odmienne zdolności i praktykę od pracownika innej placówki. Rzecz jasna są w Polsce studia na kierunku fizjoterapeutyki; w ostatnich latach decyduje się na nie coraz większa liczba młodych Polaków. Jednak tak znaczna liczba studentów również nierzadko prowadzi do obniżania poziomu nauczania danej dziedziny, a co się z tym wiąże – profesja ulega stopniowej degradacji.

Przykładowe zadaniaFizjoterapeuci wykonują rozmaite czynności związane z rehabilitacją. Nie jest to tylko rehabilitacja ruchowa, choć ten rodzaj zdarza się właściwie najczęściej. Odmiennym przykładem działań zaliczających się do obowiązków fizjoterapeutów jest wykonywanie rozmaitych masaży. Polecane są one chociażby w przypadkach miejscowego paraliżu mięśni, dla rozgrzania ich i pobudzenia do działania. W takich sytuacjach zwykle stosuje się promienie specjalnych lamp. Można też wykorzystać terapię z wykorzystaniem niedużych impulsów elektrycznych w celu pobudzenia mięśnia.

Off 

8 kwietnia 2014 This post was written by Categories: Zdrowe dziecko Tagged with:
Comments are off for this post


Top