W świecie dzieci
Home
 

Doktryna Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mediach – czy warto toczyć spory?

Termin Gender, który po prostu oznacza płeć kulturową, jest przez niektóre środowiska w Polsce mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują wciąż dużo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) dostrzega się problem tam gdzie nie istnieje.
Odkąd sięgam pamięcią dziewczynki nie tylko misie czy lalki przebierały w ubranka dla lalek, karmiły czy wciskały im do buzi smoczki. Również szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.


Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje pasjonatką samochodów (osobiście znam takie przypadki!)

zabawki dla dzieci
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

To samo dotyczy chłopców. To jest całkiem normalne kiedy mały chłopiec interesuje się lalką swojej siostry. Dopiero od niektórych dorosłych osób małe dziecko czasem dowiaduje się czym może się bawić a co jest niepożądane. Może to doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka może być dużo bardziej szkodliwa niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań dzieci.
Pudła z zabawkami, a także plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (nasze smoczki) dla nich i nie ma w tym nic złego!

WHO gender definiuje jako „stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet”. Problem w tym, że zawsze jakaś część osób jest zbyt konserwatywna, a przecież te role uległy ogromnej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj nie dziwi nikogo obraz kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju lub też ciężarówki. Nie dziwi również mężczyzna w roli przedszkolanki albo opiekuna dla maluszka, czy też w innych ponoć „damskich” zawodach.
Dziś rzeczą najzwyklejszą jest to, iż bobasem opiekuje się oboje rodziców. Modne są nawet ostatnimi czasy urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Świetną okazją do ćwiczeń więc może być zmiana pieluchy lalce czy misiowi, włożenie mu ubranka dla lalek (ładne ubrana dla lalek), zabawa w nakarmienie lalki czy maskotki.
Jak widać po ostatnich kłótniach w naszym kraju nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd chyba biorą się te wszelkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej. W tej kwestii z pewnością lepiej zaufać psychologom i własnemu rozsądkowi oraz instynktowi macierzyńskiemu albo „tacierzyńskiemu”
Off 

29 maja 2014 This post was written by Categories: Dla chłopcówDla dziewczynekOdrobina zabawy Tagged with:
Comments are off for this post


Top